vdpl

Komentarz do Raportu „Jestem Graczem”

Bart Sobczyk Komentarz

Osoby grające w gry wideo niejednokrotnie utożsamiane są ze stereotypowym wizerunkiem. Temat gier obecny jest w debacie publicznej najczęściej wtedy, gdy poruszane są tematy potencjalnych zagrożeń dla młodzieży – agresji, uzależnienia czy złych relacji społecznych. Dlatego, jako naukowcy badający zarówno graczy, jak i wpływ gier, z zainteresowaniem przyglądaliśmy się realizacji badania „Jestem Graczem”. Choć nie było to pierwsze badanie poruszające tę tematykę, to medialne zainteresowanie dawało nadzieję, że – wedle obietnic – w końcu poznamy „prawdziwy” obraz polskiego gracza.

Po zapoznaniu się z przedstawionym raportem odczuwamy jednak duże rozczarowanie i obawę, że media relacjonować będą przedstawione wyniki, jako rzetelne i obrazujące polskich graczy. Zarówno strona metodologiczna badania, jak i prezentowane wnioski, budzą nasze wątpliwości. Czytając komentarze ekspertów możemy odnieść wrażenie, że zebrane dane zostały poddane głębszej analizie niż wynika to z treści raportu, lub że wyciągane wnioski są bezpodstawne.

Chcielibyśmy zarazem podkreślić, że niezmiernie cieszy nas reakcja części blogerów i dziennikarzy, którzy poddali wyniki, wnioski, a czasem i metodologię badania słusznej krytyce. Osobom poszukującym informacji o graczach w Polsce proponujemy lekturę innych badań obrazujących polskich graczy, o których wspominamy w komentarzu. Choć ich metodologia również nie jest wolna od wad, to w naszej opinii wyniki są znacznie bardziej zbliżone do rzeczywistości, niż komentowany raport.

Mając powyższe na uwadze, jako naukowcy, czujemy się zobowiązani do przedstawienia rzetelnego komentarza. Należy bowiem podkreślić, że wyniki badania „Jestem Graczem” przedstawiane były społeczeństwu jako miarodajne: zarówno przez autorów, jak i część mediów. Pragniemy więc zachęcić zainteresowanych do zapoznania się z rzetelnym wytłumaczeniem błędów znajdujących się w raporcie. Mamy nadzieję, że szczegółowa krytyka zawarta w naszym komentarzu pomoże zarówno osobom nieobeznanym z metodologią badawczą, bądź naukami społecznymi, jak również autorom raportu, w wyciągnięciu wniosków na przyszłość.


Pobierz szczegółowy komentarz (.pdf)

Nie musisz o nas tweetować :)

Fotografia: martijnvandalen via flickr (CC BY-ND 2.0)

Podziel sie!